Offers/Requests Exhibition Announcement S / G Solo/Group Exhibitions
(..) Exhibitions + Favorites
Singapore Biennale 2008
S
Sep 2008 - Nov 2008
Singapore
(1)
+0
Ngui, Matthew (Curator)
+0
Cruz, Joselina (Curator)
+0
Nanjo, Fumio (Curator)
+0
N/A
Singapore Biennale 2008
, Singapore
Singapore ,
Singapore
Aktan Abdykalykov (1957); Ernest Abdyjaparov (1957); Tarek Al-Ghoussein (1962); Shirin Aliabadi (1973); Farhad Moshiri (1963); Shaarbek Amankul (1959); Nadiah Bamadhaj (1968); Shigeru Ban (1957); Hans Op de Beeck (1969); Isabel Berbic (1983); Luchezar Boyadjiev (1957); Daniel Buren (1938); Gary Carsley (1957); Chai-Hiang Cheo (1946); Heman Chong (1977); Lena Cobangbang (1976); Søren Dahlgaard (1973); Dinh Q. Lê (1968 - 2024); Van Danh Le (1966); Quoc Hai Tran (1960); Désirée Dolron (1963); E-Chen (1966); Léandro Erlich (1973); Ryuro Fukuda (1975); Rachel Goh (1976); Rick Hadlow (1954); Jong-Gun Han (1971); Jeppe Hein (1974); Ilya & Emilia [Ilya Josifovich Kabakov * 1933 & Emilia Kanevsky *1945] Kabakov (1989); Deborah Kelly (1962); Aung Ko (1980); Ei Thein Chaw (1969); Richard Streitmatter-Tran (1973); Willie Koh (1971); Ling Nah Tang (1971); Hans Peter Kuhn (1952); Clare Langan (1967); Jane Lee (1963); Yong Deok Lee (1956); Lieko SHIGA (1980); Kung Yu Liew (1960); Anthony McCall (1946); Isaac Montoya (1963); Fujiko Nakaya (1933); Mariele Neudecker (1965); Leeroy New (1986); Quang Huy Nguyen (1971); Charly Nijensohn (1966); Sherman Ong (1971); Ngoc Duong Pham (1976); Wit Pimkanchanapong (1976); Srinivasa Prasad (1974); Sergio Prego (1969); Shubigi Rao (1975); Layla Juma A. Rashid (1977); Ki-bong Rhee (1957); Faisal Samra (1955); Marie Sester (1955); Suha Shoman (1944); [Paul Rae *1973, Kaylene Tan *1973, Evan Tan *1971] Spell 7; Kiran Subbaiah (1971); Paolo W. Tamburella (1973); Truong Tan (1963); Leonid Alexandrovich Tishkov (1953); [Febie Babyrose *1985, Herbert Hans *1984, Ruddy Alexander Hatumena *1984] Tromarama; Su-Mei TSE (1973); Rizki Resa [OQ] Utama (1982); Felice Varini (1952); Apichatpong Weerasethakul (1970); Joshua Yang (1974); Goang-ming Yuan (1965); Sima Zureiket (1978); Isabel & Alfredo Aquilizan;
Matthew Ngui; Joselina Cruz; Fumio Nanjo;
5th Seoul International Media Art Biennale
G
Sep 2008 - Nov 2008
Seoul
(1)
+0
Bertheux, Maarten (Curator)
+0
Broeckmann, Andreas (Curator)
+0
Zamudio, Raúl (Curator)
+0
Matsumoto, Tohru (Curator)
+0
Park, Il-ho (Curator)
+0
N/A
5th Seoul International Media Art Biennale
, Korea
Seoul ,
Korea
Antoine Schmitt (1962); [CHAE Mi-hyun & Dr. Jung] Chae & Dr. Jung; Sin-il Kim; Carlos Coronas; Suzann Victor; Tung-Lu HUNG (1968); Hui Li (1977); Pablo Valbuena; [Michael Morris & Yoshiko Sato] Morris & Sato; Anish KAPOOR (1954); Daniel Pflumm (1968); Ann Veronica Janssens (1956); Peter Struycken (1939); Ólafur Eliasson (1967); Paul Chan (1973); Julien Maire; [Alexei Shulgin *1963, Aristarkh Chernyshev *1968] Electroboutique (2005); Herwig Weiser; Cleverson (1972); Kyota Takahashi; Atsuhiro Ito; Hyo-jung SEO; Young-hoon Jeong; Hyun-jung Yu; Kijong ZIN (1981); Zune Lee; ITRI Creativity Lab; [Laurent Mignonneau *1967 & Christa Sommerer *1964] Sommerer & Mignonneau; Takahiro Matsuo; Anaisa Franco; The Light Surgeons (1995); Gerald van der Kaap (1959); Marc Lee; Markus Hansen; [Joyce Hinterding, David Haines] Hinterding & Haines; Cristina Mateus (1968); Rafael Lozano-Hemmer (1967); Erika Harrsch; Bani Abidi (1971); I-chen Kuo (1979); Mohri YUKO; [KIM Min + CHOI Moon] MIOON; Yunchul Kim (1970); Seoung-won Won; Yeondoo JUNG (1969); Marie Sester (1955); Jun Nguyễn-Hatsushiba (1968); Minnette Vári (1968); [Tatiana Arzamasova, Lev Evzovich, Evgeny Svyatsky] AES+F; William Kentridge (1955); Yacine Sebti; [Thyra Hilden, Pio Diaz] Hilden & Diaz; Manon de Boer (1966); Helga Griffiths (1959); Herwig Turk (1964); Tania Ruiz Gutiérrez; Damian Ontiveros Ramirez (1974); Carlos Amorales (1970); Marina Zurkow (1962); Miguel Ángel Ríos (1943); Teresa Serrano (1936); FuDong YANG (1971); Kota Ezawa (1969); AnXiong Qiu (1972); Shiro Fujii; [Casey Reas] C.E.B. Reas (1972); Thomas Köner (1965); Kiwoun Shin (1976); Monika Bravo (1964); Michael Bell-Smith (1978);
Maarten Bertheux; Andreas Broeckmann; Raúl Zamudio; Tohru Matsumoto; Il-ho Park;
Färgfabriken Stockholm
S
Nov 2007 - Jan 2008
Stockholm
(88)
+0
N/A
Färgfabriken Stockholm
, Sweden
Stockholm ,
Sweden
Marie Sester (1955);
ZKM | Zentrum für Kunst und Medientechnologie
G
Nov 2005 - May 2006
Karlsruhe
(27)
+0
Kunst aus Kunstlicht
ZKM | Zentrum für Kunst und Medientechnologie
, Germany
Karlsruhe ,
Germany
Vito Acconci (1940 - 2017); Franz Ackermann (1963); Dennis Adams (1948); Marc Adrian (1930 - 2008); Yaacov [Yaacov Gipstein] Agam (1928); Giovanni Anceschi (1939); Giovanni Anselmo (1934 - 2023); Stephen [Stylianos] Antonakos (1926 - 2013); Siegrun Appelt (1965); John M Armleder (1948); Thomas Berger (1951); Julien Berthier (1975); Thomas Beth (1949 - 2005); Joseph Beuys (1921 - 1986); Alberto Biasi (1937); Vladimir Bonačić (1938 - 1999); Ecke Bonk (1953); Davide Boriani (1936); Jonathan Borofsky (1942); Martin Boyce (1967); Erich Buchholz (1891 - 1972); Angela Bulloch (1966); Pol Bury (1922 - 2005); Nino Calos (1926 - 1990); [Chryssa Vardea Mavromichali] Chryssa (1933 - 2013); Jürgen B. Claus (1943); Nora Claus; Victoria Coeln; Gianni Colombo (1937 - 1993); Tony Conrad (1940 - 2016); Beverly Conrad; Waltraut Cooper (1937); Martin Creed (1968); Bjørn Dahlem (1974); Koenraad Dedobbeleer (1975); Hugo Rodolfo DeMarco (1932 - 1995); Gabriele Devecchi (1938 - 2011); Jürgen Drescher (1955); Sven Drühl (1968); Raoul Dufy (1877 - 1953); Simon Dybbroe Møller (1976); Chiara Dynys (1958); Fred Eerdekens (1951); Helmuth Viking Eggeling (1880 - 1925); Ólafur Eliasson (1967); Tracey Emin (1963); Manfred Erjautz (1966); Cerith Wyn Evans (1958); Spencer Finch (1962); Berta Fischer (1973); Oskar Wilhelm Fischinger (1900 - 1967); Dan Flavin (1933 - 1996); Joachim Fleischer (1960); Sylvie Fleury (1961); Ceal Floyer (1968); Lucio Fontana (1899 - 1968); Peter Friedl (1960); Horacio García-Rossi (1929 - 2012); Alberto Garutti (1948); Kendell Geers (1968); Klaus Geldmacher (1940); Karl Gerstner (1930 - 2017); Walter Giers (1937); Imi [Rainer] Giese (1942 - 1974); Paul Gittins; Dominique Gonzalez-Foerster (1965); Félix González-Torres (1957 - 1996); Gun Gordillo (1945); Tue Greenfort (1973); Helga Griffiths (1959); Bruno Gronen (1937); Zaha Hadid (1950 - 2016); Mark Handforth (1969); Daniel Hausig (1959); Werner Haypeter (1955); Klaus Heider (1936 - 2013); Jeppe Hein (1974); Christian Herdeg (1942); Diango Hernández (1970); Georg Herold (1947); Lori Hersberger (1964); Nic Hess (1968); Christoph Hildebrand (1959); Noritoshi Hirakawa (1960); Carsten Höller (1961); [Berthold Hoerbelt *1958 & Wolfgang Winter *1960] Winter/Hoerbelt (1992); Jenny Holzer (1950); Stephan Huber (1952); Markus Huemer (1968); Alfredo Jaar (1956); Birgit Jensen (1957); Dieter Jung (1941); Yoshiaki Kaihatsu (1966); Claudia Kapp (1972); Kazuo Katase (1947); Peter Keene; Mike Kelley (1954 - 2012); Stefan Kern (1955); Jon Kessler (1957); Martin Kippenberger (1953 - 1997); Astrid Klein (1951); Gyula [Fernando Fallik] Kosice (1924 - 2016); Joseph Kosuth (1945); Brigitte Kowanz (1957); Dieter Krieg (1937 - 2005); Ferdinand Kriwet (1942); Mischa Kuball (1959); Hans Peter Kuhn (1952); Kurt Hofstetter; Vollrad Kutscher (1945); Susanne Kutter (1971); Swen Kuttner; Thorbjørn Lausten (1945); Bertrand Lavier (1949); Julio Le Parc (1928); Claude Lévêque (1953); Benita Liebel (1965); Golan Levin (1972); Alexander Lieck; Ju Lim Won (1968); Thomas Locher (1956); Richard Løvstrøm; Sarah Lucas (1962); Konrad [Konrad Fischer] Lueg (1939 - 1996); Adolf Luther (1912 - 1990); Heinz Mack (1931); Frank Joseph Malina (1912 - 1981); Bernhard Martin (1966); David Lieske (1979); Manfredo Massironi (1937 - 2011); Anthony McCall (1946); Paul McCarthy (1945); Christian Megert (1936); Isa Melsheimer (1968); Mathieu Mercier (1970); Mario Merz (1925 - 2003); Tatsuo Miyajima (1957); Volker Möllenhoff (1970); Achim Mohné (1964); László Móhóly-Nagy (1895 - 1946); Jonathan Monk (1969); François Morellet (1926 - 2016); Leonardo Mosso (1926); Christian-Philipp Müller (1957); Jörn Müller-Quade (1967); Matt Mullican (1951); Bruno Munari (1907 - 1998); Maurizio Nannucci (1939); Bruce Nauman (1941); Paul Noble (1963); Germano Olivotto (1935 - 1974); Tony Oursler (1957); Jorge Pardo (1963); Zdeněk Pešánek (1896 - 1965); Goran Petercol (1949); Finnbogi Pétursson (1959); Daniel Pflumm (1968); Otto Piene (1928 - 2014); Fabrizio Plessi (1940); Riccardo Previdi (1974); Patrick Raynaud (1946); Martial Raysse (1936); Nikolaj Recke; Erwin Redl; Tobias Rehberger (1966); Anselm Reyle (1970); Jason Rhoades (1965 - 2006); Hans Richter (1888 - 1976); Rivka Rinn (1950); Daniel Roth (1969); Walter Ruttmann (1887 - 1941); Michael Sailstorfer (1979); [Sarkis Zabunyan] Sarkis (1938); Michael Schmid; Ruth Schnell (1956); Nicolas Schoeffer (1912 - 1992); Patrik Schumacher; Michael Schuster (1956); Kurt Schwerdtfeger (1897 - 1966); Marie Sester (1955); Paul Sharits (1943 - 1993); Jessica Shaw; Damir Sokič (1952); Keith Sonnier (1941 - 2020); Stefan Sous (1964); Aleksandar Srnec (1924 - 2010); Simon Starling (1967); Karlheinz Stockhausen (1928 - 2007); Katja Strunz (1970); Gerold Tagwerker (1965); Paul Thek (1933 - 1988); Jan Timme (1971); Jean Tinguely (1925 - 1991); Rirkrit Tiravanija (1961); Rosemarie Trockel (1952); Joëlle Tuerlinckx (1958); James Turrell (1943); Günther Uecker (1930); Giuseppe Uncini (1929 - 2008); Jan van Munster (1939); Grégorio Vardánega (1923 - 2007); Grazia Varisco (1937); Woody Vasulka (1937 - 2019); Michel Verjux (1956); Gerhard von Graevenitz (1934 - 1983); Shugang Wang (1960); Robert [Bob] Watts (1923 - 1988); Sue Webster; Peter Weibel (1944 - 2023); Franz West (1947 - 2012); Pae White (1963); John & James (1917-1995 & 1921-1982) Whitney; Thomas Wilfred (1889 - 1968); Dominique Willoughby; Wolfgang Winter (1960); Manfred Wolff-Plottegg (1946); Teres Wydler (1945); HaeGue Yang (1971); Penny Hes Yassour (1950); Joseph Zehrer (1954); Giancarlo Zen (1929); Zhen Chen (1955 - 2000); Heimo Zobernig (1958); Gilberto Zorio (1944); Christof Zwiener (1972); [Mats Bigert *1965 & Lars Bergström *1962] Bigert & Bergström; [Michael Elmgreen *1961, Ingar Dragset *1969] Elmgreen & Dragset; [Peter Fischli *1952 & David Weiss 1946-2012] Fischli & Weiss (1979); [Antonio Barrese, Alfonso Grassi, Gianfranco Laminarca, Alberto Marangoni] Gruppo MID (1964); PIPS:lab (1999); [Ecke Bonk] typosophes sans frontières (2001);
Artists Space
G
May 1998 - May 1998
New York
(76)
+0
N/A
Artists Space
, United States
New York ,
United States
John Cleater; Ridzwa Fathan; Patrick Keane; Marie Sester (1955);
Podium Kunst
G
May 1988 - Jun 1988
Schramberg
(127)
+0
Das Elsass zu Gast in Schramberg - 'Dialog - Dialogue'
Podium Kunst
, Germany
Schramberg ,
Germany
Peter Briggs (1950); Michel Boetsch (1947); Gerda Brodbeck (1944 - 2008); Philippe Chocq; Sandra Eades (1949); Werner Fohrer (1947); Cathy Gangloff; Annie Greiner (1953); Bruno Haentzler; Barbara Haim (1954); Bernard Metzger; Hannelore Neeb (1940); Suzanne Obrecht (1948); Werner Pokorny (1949); Reinhard Scherer (1948); Bernd Seegebrecht (1940); Marie Sester (1955);